Kuu: november 2024
Maroko vol. 7 Taroudant
Jättes hüvast ilmelise Merzouga ja meie kõrbelaagriga, hakkas väga pikk ja kurnav sõit Taroudant linna poole, kus oli meie järgmine ööbimine. Mitu korda sai mõeldu, et äkki me lihtsalt tühistame ja leiame midagi natuke lähemale, sest sõit kõrbest sinna pidi võtma u 7h + pausid.
Kaardilt vaadates on näha, et see tee Agadiri poole on suurte mägede vahel, nii kaua ka kaugele kui silm seletab on mõlemal teepoolel mäed. Alguses teeolud kõrbest tulles olid kehvad, nagu eelmises postituses kirjutasin. Üleujutus oli lõhkunud tee ääred ja kandnud mitmel pool liiva teele. Aga kuni Agadiri küle alla välja näeme hästi palju berberite kultuuri ja inimesi. Esimest korda hakkas tekkima rohkem puid ja rohelust.
Maastik muutus lamedamaks ja temperatuur tõusis, sõit oli raske. Eks ol...
Maroko vol.6 Merzouga, Sahara kõrb
Jõudsime meie Maroko rännakul kõige idapoolsemasse punkti, Merzouga. Siin algab Sahara kõrb. Kuigi vaatad, et kogu see ma ju omamoodi kõrb, siis sinna jõudes sa näed konkreetselt kui erinev "õige" kõrb on, luited on näha kaugele.
Kui meie eelmine kõrbe kogemus Jordaania Wadi Rum'is oli omamoodi ekstreemne, siis lubasime seekord natuke edevama ööbimise. Ja milline luksus...
Laagrisse jõudmine on enamasti sellistes kohtades nii, et kohtud kokkulepitud kellaajal "meetingpointis", sind koos kottidega võetakse Toyota kastikasse ja viiakse õigesse laagrisse, täpselt nagu Wadi Rum'is, ainuke erinevus selles, et seal ei lubata kunagi võõral sisse sõita omavoliliselt. Aga Saharas, kui su auto on 4x4 ja eelnev kokkulepe. Sest pinnas on pehme liiv ja kinnijäämine o...
Maroko vol.5 Monkey fingers kanjon
Monkey Fingers kanjon, mis asub Dadès’i orus, on kuulus oma ainulaadsete kiviformatsioonide poolest, mis meenutavad sõrmi ja annavad kanjonile selle nime. Need kivimid on kujunenud sajandite jooksul tuule ja vee erosiooni tulemusel, luues siledad ja ümarad kujundid, mis näevad välja nagu ahvikäpad või hiiglaslikud kivid maapinnast välja ulatumas. See piirkond, mida tuntakse ka kui "Tuhande kasbah’i orgu," on populaarne sihtkoht matkajatele, ronijatele ja fotograafidele.
Kui me Dades Gorgesesse jõudsime õhtul ja vaateplatvormil enne öömaja kiiruga mäge imetlesime, siis kargas ligi kohe giidi teenuse pakkujaid. Mõtlesime õhtul tükk aega, et kas hakkame giidiga ühendust võtma, proovisime õhtul pikalt netis uurida ise selle vallutamist. Hommikul majapidamise omanikuga rääkides soovitas...
Maroko vol.4 Dades Gorges
Marokkos on peamiselt kaks traditsioonilist elamutüüpi. Nagu esimeses ööbimises noormees rääkis, et neile on omane privaatane ja perekeskne elamine. Seetõttu õues võib olla tühi ja natuke ka räämas, aga avad ühe ukse ja selle taga on uhke kodu.Riad (Araabia keeles aed) on avatud sisehooviga ja aiaga villa, mitmekordne ning katusel avatud terass.Dar (Araabia keeles maja) on sarnane kuid kinniehitatud suur mitmekordne maja.
“Don’t judge the book by it’s cover.”
Järgmine peatus ja ööbimine läbi Valley of the Roses Dades Gorgesesse. Siin on piirkonniti traditsiooniks kujunendud mingi saaduse kasvatamine ja sellest omamäraste toodete loomine. Valley of the Roses on org kus kasvab suvisel ajal tuhandeid roosipõõsaid ja nad loovad erinevaid tooteid sellest. Ennekõige roosivesi ja siis muu...
Maroko vol.3 Ouarzazate
Sõit Ouarzazatesse kulges mööda mägiteid, ainsa külastuspunktina olime märkinud Tizi n'Tichka tee ja vaateplatvorm, mida mingite andmete järgi peetakse ohtlikuks teeks. Jõudsime ka üle 2000m kõrgusele. Aga mida tuleb tõdeda, teeolud on head!
2023 aastal tabas Marokot väga laastav maavärin, kus hukkus palju inimesi aga hävines ka suur hulk elamuid, vaatamisväärsuseid ja kultuuripärandeid. Kuna selle epitsenter oli Marrakeshi lähedal ja ulatus Ouarzazatesse, siis nägime kahjuks ikka veel selle maavärina laastamistööd. Kohati olid mägiteed veel kinni ja ümbersõiduga, näha oli, et mägi oli varisenud tee peale ja polnud jõutud veel koristada.
https://www.redcross.org.uk/stories/disasters-and-emergencies/world/morocco-earthquake-2023-latest-news-and-updates
Aga külad ja majad oli ku...
Maroko vol.2 Marrakesh
Kes Instagrami pole veel näinud, siis https://www.instagram.com/soosaaredreisivad/ on teisi pilte ja natuke kergemat sisu. Seda täidan jooksvalt. Blogi nõuab suuremat energiat.
Lend Tallinn-Riia-Marrakesh oli suhteliselt sujuv. Kuid esmakordselt sain kogeda midagi sellist, mis pani füüsilise ja vaimse korralikult proovile, kui lend Riiast kestis ainult u 5h, siis maandudes ootas meid see vaatepilt.
See oli midagi eriiti ebamugavat, kaadrist jääb välja teisel korrusel olev meie paarisajast inimesest koosnev lend. 3h maandumisest passikontrollini :(Lennujaamast rentisime auto ja sõit hotelli poole andis hästi aimu kohalikust liiklusest. Puudub igasugune reegel, autod on läbisegi võrride/rollerite ja hobusekaarikutega. Kaherealine tee tehakse sujuvalt neljaseks. Rolleritel s...
Maroko vol.1 “ssalaam ‘aleikum”
Ma panen esimese postituse kirja lennukis, et see oleks veel võimalikult kogemustevaba, kuna see sihtpunkt on olnud mul üks salaunistusi u 15 a. Polegi nagu sellist põhjapanevat huvi tundnud varasemalt, kuigi on asju, mida sooviks näha ja mida mujal maailmas ei ole.Aga alustame algusest. Kunagine tuttav, kes ka koos abikaasaga väga palju reisivad ja teevad ka selliseid põhjalikult läbiplaneeritud reise, tuli Marokost ja esimesel võimalusel võttis minuga ühendust ning ütles:”Viki, sa pead sinna minema, see on sinu maa. Kõik see melu, kultuur, söögid aga ennekõige värvid on täpselt sina!”. See on mind aastaid nüüd saatnud ja kuskil mu hingesopis on sellest saati kõlanud selle teemaline kaja. Sellest saati on elu meie peret väga erinevatesse maailma sihtidesse viinud ja Maroko on maa, mis on ...